Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Kirurgjia estetike e hundës (Rinoplastika) nga Dr. Rezarta Kapaj

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a2da857623dbb36e5c334c03a1dc8868 scaled

Kirurgjia e hundës (teknikisht e quajtur Rinoplastikë) është operacioni i hundës për të ndryshuar formën ose për të përmirësuar funksionin e saj.

Mund të bëhet për arsye mjekësore – të tilla si për të korrigjuar problemet e frymëmarrjes në lidhje me hundën ose për të korrigjuar nje defekt që rezulton nga trauma ose defekte të lindjes. Mund të bëhet edhe për arsye estetike, të cilat do të ndryshojnë formën dhe pamjen e hundës.

Vendimi për Rinoplastikë.

Nëse po mendoni të bëni Rinoplastikë, caktoni një takim me kirurgun tuaj për ta diskutuar atë. Gjatë atij takimi, flisni për qëllimet tuaja dhe tregojini mjekut se çfarë ju shqetëson për hundën tuaj dhe si dëshironi ta ndryshoni atë. Mbani në mend se nuk ka diçka të tillë si hundë e përsosur. Kirurgjia plastike, mund të përmirësojë tiparet e fytyrës dhe të theksojë bukurinë tuaj unike dhe natyrore. Një kirurg plastik mund të përshkruajë tiparet e fytyrës që ju bëjnë unike dhe t’ju tregojë se si ndryshimet do të përmirësonin pamjen tuaj. Kirurgu do të vlerësojë strukturën e hundës tuaj dhe tiparet e tjera të fytyrës. Pas këtij vlerësimi, ata mund t’ju tregojnë nëse pritshmerite tuaja janë reale. Kirurgu gjithashtu do të marrë në konsideratë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe duhet të diskutojë me ju rreziqet, kohën e shërimit dhe kostot e përfshira.

Rinoplastika: Hap pas Hapi

Rinoplastika duhet te kryhet në një qendër spitalore të mirëfilltë. Me anestezi të përgjithshme ose lokale. Me anestezi të përgjithshme, do të flini gjatë operacionit. Me anestezi lokale, ju do të qetësoheni dhe hunda juaj do të jetë e mpirë kështu që të jeni të relaksuar dhe nuk do ndjeni dhimbje.

Gjatë operacionit, kirurgu bën prerje brenda vrimave të hundës. Në raste më të vështira, kirurgu mund të bëjë edhe prerje nëpër bazën e hundës. Kirurgu pastaj riformon kockën e brendshme dhe kërcin për të prodhuar një pamje sa më të këndshme.

Rikuperimi pas Rinoplastikës

Pas ndërhyrjes, pacientët zakonisht mbajnë një mbulese në hundë për javën e parë. Mund të keni ënjtje dhe disa mavijosje rreth syve pas operacionit që do të fillojnë të përmirësohen pas ditës së tretë. Forma përfundimtare e hundës suaj do të jetë e dukshme pasi të jetë shëruar plotësisht. Duhet të shmangni aktivitetin fizik për tre deri në gjashtë javë pas operacionit.

Kirurgjia estetike e hundës në Spitalin Amerikan kryhet nga Dr. Rezarta Kapaj, kirurge plastike rikonstruktive.

Për më shumë informacion ose vizitë me Dr. Rezarta Kapaj kontaktoni në 042357535 ose klikoni në: rezervime.spitaliamerikan.com

Spitali Amerikan, përqafoje jetën!

Dr._Rezarta_Kapaj.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img