Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Kinezët shënojnë një tjetër rekord, ndërtojnë pallatin 10 katësh për 28 orë e 45 minuta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kina njihet për rekordet në fushën e ndërtimit në një kohë të shkurtër. Së fundmi një tjetër rekord është shënuar nga një kompani kineze  e cila ka arritur të ndërtojë një pallat 10 katësh për vetëm 28 orë e 45 minuta.

Një video e publikuar në rrjet nga vetë kompania tregon qartë në mënyrë të përshpejtuar të gjitha hapat e ndjekura për ndërtimin e këssaj ndërtese në qytetin Changsa.

I gjithë çelësi i këtyre ndërtimeve qëndron te teknologjia e ndërtimeve të parafabrikuara. Pra, blloqet e strukturës që jepen edhe në video, janë të prodhuara më parë në fabrikën e kompanisë së ndërtimit.

Më pas, ato transportohen si kontenierë në kantierin e ndërtimit dhe vendosen sipër njëra-tjetrës duke formuar struktura.

Më shumë

spot_img
spot_img