Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Kinematografia shqiptare në zi, ndërron jetë në moshën 57-vjeçare aktori Enea Zhegu

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka ndërruar jetë në moshën 57-vjeçare aktori i njohur, Enea Zhegu. Lajmin e hidhur e kanë bërë me dije miqtë dhe kolegët e tij me anë të postimeve në rrjetet sociale.

Zhegu vuante prej kohësh nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa sot ka mbyllur sytë përgjithmonë duke u larguar nga kjo botë.

albsig

spring

Aktori Enea Zhegu ka qenë pjesë e disa prej filmave më të bukur shqiptar, si “Tomka dhe shokët e tij”, “Lulëkuqet mbi mur”, “Njeriu me top”, “Një jetë më shumë”, etj, filma që nuk do të harrohen kurrë nga shqiptarët.

Aktori i njohur i skenës shqiptare do ti mungojë artëdashësve.

Ene Zheku lindi më 9 korrik 1964 dhe kishte mbaruar studimet në Insitutin e Lartë të Arteve për aktor. Ai e filloi veprimtarinë e tij në filmin shqiptar që në moshë 12-vjeçare, duke u angazhuar nga regjisori i mirënjohur Dhimiter Anagnosti, për të interpretuar në filmin “Lulëkuqet mbi mure” në vitin 1976, ku interpretoi me shumë sukses rolin e Lelos. Një vit me pas, 1977 spikati me rolin e Zigurit ne filmin “Njeriu me top” dhe veçanërisht shkëlqeu me atë të Tomkës në “Tomka dhe shokët e tij”, rol i cili e bëri të njohur dhe e identifikonte tek artedashësit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img