Hapësire reklamuese

Bota

Kina regjistron rënie të popullsisë për të dytin vit radhazi

Shkruar nga Newsbomb
Kina regjistron rënie të popullsisë për të dytin vit

Popullsia e Kinës ka rënë për të dytin vit radhazi, duke nënvizuar shqetësimet për rritjen e ardhshme të ekonomisë së dytë më të madhe në botë.

Të dhënat e publikuara pasditen e kësaj të mërkure tregojnë një popullsi prej 1.409 miliardë banorësh në fund të 2023, një rënie nga viti 2022.

Rënia më e fundit është dyfishi i një viti më parë, i cili shënoi rënien e parë të popullsisë në 60 vjet.

Pekini tha të mërkurën se shkalla e lindjeve ishte tani në 6.39 për 1000 njerëz në të njëjtin nivel me vendet e tjera të përparuara të Azisë Lindore si Japonia dhe Koreja e Jugut.

Vendi ka parë rënie të nivelit të lindjeve për dekada - pas imponimit të një politike të diskutueshme të një fëmije në vitet 1980 për të kontrolluar mbipopullimin në atë kohë.

Qeveria e hoqi politikën në vitin 2015 në përpjekje për të frenuar rënien e popullsisë dhe ka sjellë gjithashtu një sërë stimujsh të tjerë, si subvencionet dhe pagesat për të inkurajuar njerëzit të krijojnë familje. Në vitin 2021, ajo zbuti më tej kufirin për të lejuar çiftet të kenë deri në tre fëmijë.

Megjithatë, politikat kanë pasur pak ndikim, me të rinjtë në qytetet moderne që përmendin pengesa si kostoja e jetesës dhe prioritetet e karrierës pas një periudhe trevjeçare Covid.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese