Tirana
few clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
20 %
Mar
3 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Kina që solli pandeminë po jeton një jetë normale, vendet e tjera të botës janë akoma në luftë me virusin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3c493b6432079e415ab6869ab9d1ae09

Gjithçka nisi nga aty. Ishte Kina vendi i parë që përjetoi covid-19 dhe dukshëm përhapja në gjithë botën erdhi nga aty.

 

Sipas disa fotove të shfaqura nga ‘New York Times’ tregohet sesi njerëzit në Kinë i janë kthyer normalitetit.

Në Shanghai, restorantet dhe baret janë të tejmbushura duke mos pyetur shumë  për turmat e njerëzve por thjesht po jetojnë si çdo ditë para pandemisë. Në Pekin, mijëra studentë po shkojnë përsëri në dyert e shkollave për të mbyllur sezonin e vjeshtës.

Qytetet nuk e njohin më distancën sociale apo maskat duke mbushur kështu  plot e përplot vendet turistike, kinematë dhe palestrat.

Duket sikur bota është e ndarë në dy pjesë pasi nga njëra anë kemi Kinën e “pastër” dhe nga ana tjetër përballemi me anën tjetër të botës që po lufton më virusin.

Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e botës janë ende duke u përpjekur të kontrollojnë koronavirusin.

SHBA po përballet me një rritje të madhe infektimesh dhe ka  vendosur kufizime për të parandaluar  rritjet e  rasteve këtë verë. Disa vende në Evropë po përjetojnë shpërthime të reja, duke ndikuar në ekonominë e dobët të vendit.

 

china-no-mask-coronavirus-230820-01.jpg

23virus-china5-mobileMasterAt3x.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img