Hapësire reklamuese

Bota

Kina ndalon zyrtarët qeveritarë të përdorin iPhone

Shkruar nga Newsbomb
Kina ndalon zyrtarët qeveritarë të përdorin iPhone

Kina ka urdhëruar zyrtarët e saj të qeverisë që të ndalojnë përdorimin e iPhone-ve të Apple dhe pajisjeve të tjera të markës së huaj për qëllime zyrtare.

Ky veprim pason kufizime të ngjashme teknologjike që vendet perëndimore u kanë vendosur firmave të teknologjisë kineze. Objektivi kryesor i Pekinit është të forcojë kontrollet mbi sigurinë e informacionit, ndërsa kompanitë vendase synojnë të forcojnë industritë e tyre të teknologjisë së lartë për të konkurruar me homologët amerikanë me peshë të rëndë.

Sipas Wall Street Journal, udhëzimet në lidhje me këtë ndalim u transmetuan nga zyrtarë të rangut më të lartë tek vartësit e tyre në javët e fundit. Megjithatë, shtrirja e plotë e ndalimit mbetet disi e pasigurt.

Kjo politikë e re nga Pekini ka potencialin të ndikojë në pozicionin e Apple në Kinë, e cila qëndron si tregu më i rëndësishëm i kompanisë pas Shteteve të Bashkuara. Përafërsisht një e pesta e të ardhurave të Apple gjenerohet nga tregu kinez.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese