Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Kina i përgjigjet SHBA-së ‘dhëmbë për dhëmbë’, urdhëron mbylljen e konsullatës amerikane në një qytet jugperëndimor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0b4bb844927746c02e68b2742d792363

Pasi SHBA urdhëroi brenda 3 ditëve mbylljen e konsullatës kineze në Hjuston, Kina i është përgjigjur “dhëmbë për dhëmbë”, duke urdhëruar mbylljen e konsullatës amerikane në qytetin jugperëndimor të Chengdu.

SHBA vendosi të mbyllë konsullatën në Hjuston pasi në kopshtin kinez po digjeshin letra në kosha, dhe sipas SHBA kjo ka ndodhur në një pronë amerikane dhe europiane.

Mirëpo ky reagim i SHBA është marrë si provokim nga Kina. Kina e ka cilësuar si akt të papërgjegjshëm dhe kundërpërgjigje legjitime, kësisoj ka urdhëruar mbylljen e konsullatës amerikane në qytetin jugperëndimor të Chengdu

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img