Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Kina e pranon: Balona e dytë mbi Amerikën Latine është e jona, ja për çfarë u përdor

Lajme të ngjashëm

Pekini zyrtar ka pranuar se balona e dytë e vërejtur mbi Amerikën Latine, është e Kinës. Qeveria kineze ka pretenduar se balona është për përdorim civil.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mao Ning pretendoi se balona kishte ndryshuar drejtim pasi shpërtheu jashtë kursit. Një balonë e ngjashme u rrëzua nga avionët luftarakë amerikanë në brigjet e Karolinës së Jugut të shtunën, mes pretendimeve se po përdorej për spiunazh.

Kina ka mohuar akuzat për spiunazh, duke thënë se balona po përdorej për qëllime meteorologjike. Incidenti shkaktoi një grindje të fortë diplomatike midis Uashingtonit dhe Pekinit. Të premten, një ditë para se balona të rrëzohej nga avionët luftarakë, zyrtarët ushtarakë amerikanë thanë se një balonë e dytë kineze ishte parë mbi Amerikën Latine.

“Kina është një vend përgjegjës dhe ka respektuar gjithmonë në mënyrë rigoroze ligjin ndërkombëtar në mënyrë që të informojë dhe të trajtojë siç duhet të gjitha palët e interesuara, pa paraqitur asnjë kërcënim për asnjë vend”, tha Mao Ning.

Të hënën, Kina pranoi se një avion kishte “hyrë aksidentalisht në hapësirën ajrore të Amerikës Latine dhe Karaibeve”.

Më shumë