Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Kina bllokon 80 mijë turistë në qytetin bregdetar pas disa rasteve me Covid, vendoset nën karantinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rreth 80,000 turistë janë bllokuar në plazhin e qytetit jugor Sanya, pasi autoritetet kineze e cilësuan si zonë të nxehtë dhe vendosën të rikthejnë masat bllokuese të pandemisë.

Kufizimet hynë në fuqi të shtunën në mëngjes, pasi autoritetet kërkuan të frenojnë përhapjen e COVID-19 në qytetin e ishullit tropikal Hainan. Sipas statistikave në qytet kishte 229 raste të konfirmuara të premten dhe 129 të tjera të shtunën.

albsig

Partia Komuniste e Kinës i qëndron nismës ekstreme zero-Covid duke bllokuar çdo zonë ku shfaqet qoftë edhe një rast me koronavirus. Pak kohë më parë, autoritetet vendosën të bllokojnë Shangain për dy muaj.

Autoritetet hekurudhore kineze ndaluan të gjitha shitjet e biletave për në Sanya ndërsa të gjitha fluturimet u anuluan këtë të shtunë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img