Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
50 %
1.5kmh
75 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
16 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Kim Jong Un tenton të vjedhë vaskinën ANTI-COVID, hakerat e tij sulmojnë kompaninë AstraZeneca

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania farmaceutike AstraZeneca, që po zhvillon vaksinën kundër koronavirusit ka rënë pre e hakerave nga Koreja e Veriut.

Punonjës të kompanisë i thanë Reuters, se hakerat u shtirën si ekspertë të mjekësisë në LinkedIn dhe WhatsApp duke iu afruar atyre me oferta të ndryshme pune.

“Një grup i madh” ekspertësh dhe punonjës të kësaj kompanie u shënjestruan nga hakerat, por besohet se nuk kanë qenë të suksesshëm.

Reuters pyeti delegacionin e Koresë së Veriut lidhur me sulmin, por nuk mori një përgjigje prej tyre. Edhe kompania AstraZeneca nuk pranoi të komentojë ludhur me ngjarjen.

Burimet thanë për Reuters se hakerat janë pjesë e një sulmi më të gjerë kibernetik që ka targetuar ekspertë dhe zyrtarë në SHBA.

Më shumë
spot_img
spot_img