Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Këto janë metodat efikase për kontrollin e stresit

spot_img

Lajme të ngjashëm

3e27e5f26984d2c6e5528369897c106e

Stresi dhe shkalla e tij sipërore depresioni janë shpallur si një sëmundjet e  shekullit 21.

Sipas mjekëve stresi ndikon në kualitetin e jetës, por ka disa mënyra për të ruajtur shëndetin tonë nga ai.

Për mjekët janë tri lloje të stresit:

Stresi akut është afatshkurtër dhe lidhet me ndonjë situatë aktuale, që pothuajt të gjithëve u ndodh ta kalojnë një herë në 24 orë, për shembull bllokimi në trafik.

Stresi fiziologjik ka të bëjë me kushtet e jetës, të lidhua ngusht me gjendjen ekonomike. Por edhe me  mjedisin, ujin, ajrin, etj.  

Stresi emotiv lidhet drejtëpërdrejt ,me raportet me njerëzit dhe krysisht ato familjare.

Si zgjidhje për të luftuar stresin psikologët, këshillojnë teknika të ndryshme, si homeopatia, aroma-terapia, joga, etj., të cilat ndihmojnë që të kthejmë balancën emocionale.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img