Tirana
scattered clouds
17 ° C
17 °
17 °
72 %
2.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
21 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Këto janë efektet anësore më të zakonshme që janë shfaqur pas marrjes së vaksinës anti-Covid

spot_img

Lajme të ngjashëm

Procesi i vaksinimit vazhdon shumë amerikanë, pasi kanë marrë dozën e tyre të vaksinës janë ankuar se kanë shfaqur ethe dhe të dridhura.

Sa i përket të gjitha këtyre post simptomave pas marrjes së vaksinës të shumtë janë ata mjekë të cilët kanë thënë të mos “frikësohen”.

Efektet anësore mund të jenë provë se sistemi i juaj imunitar po funksionon ashtu siç është dashur.

Sipas vaksinologut, Peter Hotez simptomat anësore më të shpeshta që qytetarët kanë shfaqur janë dhimbje barku, dhimbje trupi, lodhje, ethe dhe dridhje të trupit.

 “Dhe ne e dimë pse ndodh kjo,  sepse vaksina është shumë e fuqishme në nxitjen e një përgjigje imune. Kjo është një nga arsyet pse po marrim nivele kaq të larta mbrojtjeje (kundër COVID-19)”, – tha ai.

Efektet e tjera anësore mund të përfshijnë dhimbje, skuqje ose ënjtje në vendin e injeksionit dhe ndoshta dhimbje koke ose të përziera, tha Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img