Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
66 %
1kmh
75 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Këto janë 6 këshillat e doktorit që i bëri japonezët lider në jetëgjatësi

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6053af55f85f29f9e8ceb9c8627f14b2 scaled

Doktori Shigeaki Hinohara është doktori japonez dhe eksperti i jetëgjatësisë që jetoi në gjendje të mirë fizike deri në moshën 105 vjeçare.

Ai vdiq në vitin 2017, ndërsa ishte president nderi i Spitalit Ndërkombëtar të Tokios dhe kryetar i Universitetit Ndërkombëtar të Shën Lukës.

Hinohara u bë i njohur në të gjithë botën për librin e tij me titull “Të jetosh gjatë, të jetosh mirë”, ku ofroi këshilla që i ndihmuan japonezët të ishin populli lider në jetëgjatësi.

Këto janë 6 këshillat të doktorit që rrisin jetëgjatësinë e njeriut:

1- Mos dilni në pension, por nëse duhet ta bëni, shtyjeni shumë më vonë se 65 vjeç.
2- Merrni shkallët në jetën e përditshme dhe mbani nën kontroll peshën tuaj
3- Gjeni një qëllim që ju mban të zënë
4- Rregullat janë stresuese, përpiquni të jeni më të relaksuar.
5- Mos harroni se mjekët nuk mund të kurojnë gjithçka
6- Gjeni frymëzim, gëzim dhe paqe në art.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img