Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Këshilli Politik ra dakord, por Kuvendi nuk i kalon SPAK-ut krimet zgjedhore, Ministria e Drejtësisë kundër raportimit të Prokurorit në KQZ

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në marrëveshjen e 5 qershorit, një nga dakortësitë e marrëveshjes ishte që krimet zgjedhore t’i kalonin SPAK.

Gjatë mbledhjes në ditën e sotme, Komisioni i Ligjeve ka shtyrë miratimin e ndryshimeve në ligjin “Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë”, që detyron prokurorin e Përgjithshëm dhe drejtuesin e SPAK t’i japin informacion KQZ për hetimin e krimeve zgjedhore.

Deputeti i PS-së Adnor Shamti, e solli projekt ligjin në kuvend, por pas 5 muajsh ai nuk është miratuar ende.

Adnor Shameti: Sipas pr.ligjit krimet elektorale i njihen si kompetencë…. Të miratohet.

Përfaqësuesi i Ministrisë së Drejtësisë nuk e mbështeti thirrjen e relatorit.

Besmir Beja: I panevojshëm, cënon një sërë garanci të frymës së reformës në drejtësi. Zoti i çështjes është prokurori, jo drejtuesi i prokurorisë.

Ndërkohë që ka dalë kundër edhe Prokuroria e Përgjithshme.

Kujtim Luli: Nuk janë të nevojshme, cenojnë pavarësinë e prokurorit

Ulsi Manja: Janë të tepërta, nuk merr parasysh ruajtjen e sekretit hetimor.

Vasilika Hysi: Këshilli Politik të na sqarojë, pse zhbëhet shtylla e reformës në drejtësi?

Pas diskutimeve, Komisioni e shtyu miratimin e ligjit për një moment të dytë.

Më shumë
spot_img
spot_img