Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
36 %
2.6kmh
0 %
Hën
34 °
Mar
39 °
Mër
42 °
Enj
41 °
Pre
41 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

Raporti i MONEYVAL: Shqipëria s’ka përmirësim në masat për luftën ndaj pastrimit të parave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli i Evropës ka publikuar sot një raport për situatën e pastrimit të parave në Shqipërisë.

Ajo arrin në përfundimin se nuk ka gjetur ndonjë përmirësim të dukshëm në këtë drejtim. Sipas Moneyval, Shqipëria të shtrëngojë masat kundër pastrimit të parave dhe financimeve terroriste.

Shkrimi i plotë:

Shqipëria nuk ka përmirësuar ndjeshëm masat për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit në përputhje me rekomandimet e FATF, zbulon MONEYVAL në raportin e tij pasues të botuar sot.

Si rezultat i vlerësimit të bërë në vitin 2018, Shqipërisë iu kërkua të raportonte te MONEYVAL nën procedurën e saj të zgjeruar të ndjekjes. Mangësitë me pajtueshmërinë teknike u identifikuan në lidhje me sanksionet e synuara financiare, transparencën e rregullimeve ligjore, mbikëqyrjen e institucioneve financiare dhe bizneseve dhe profesioneve jo-financiare.

MONEYVAL ka ekzaminuar një sërë masash legjislative, rregullatore dhe institucionale të zbatuara nga Shqipëria për të adresuar këto mangësi. Ai zbuloi se vetëm disa hapa pozitivë u morën nga autoritetet në lidhje me sanksionet financiare të synuara, të cilat nxitën që vlerësimi për Rekomandimin 6 të FATF të ndryshonte nga “jo i pajtueshëm” në “pjesërisht i pajtueshëm”.

Raporti pasues gjithashtu mbuloi zbatimin e kërkesave të reja ndërkombëtare për pasuritë virtuale, duke përfshirë, ndër të tjera, monedhat virtuale më të shquara (Bitcoin, Ethereum, etj.) Dhe ofruesit e këtyre pasurive. Vlerësimi i Shqipërisë për zbatimin e këtij Rekomandimi është ulur nga “kryesisht i pajtueshëm” në “pjesërisht i pajtueshëm”. Vlerësimet e tjera mbeten të pandryshuara.

MONEYVAL ka vendosur që Shqipëria duhet të mbetet në procedurën e zgjeruar të ndjekjes dhe të raportojë përsëri për përparimin e mëtejshëm për të forcuar zbatimin e saj të masave LPP / LFT në bazë vjetore.

Më shumë

spot_img
spot_img