Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
57 %
1kmh
0 %
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
36 °
E premte, 1 Korrik, 2022
spot_img

Këshilli i Europës i jep Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendeve kandidate për në BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli i Europës ka vendosur pasditen e kësaj të enjteje t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendeve kandidate për në Bashkimin Europian, shkruan newsbomb.al. Lajmin e jep vetë presidenti i KE, Charles Michel.

“Këshilli i Europës sapo ka vendosur statusin e kandidatit në BE për Ukrainën dhe Moldavinë. Një moment historik. Sot shënon një hap vendimtar në rrugën tuaj drejt BE-së. Urime presidenti Zelensky dhe Presidentja Sandu, dhe populli i Ukrainës dhe e Moldavisë”, shkruan Michel.

albsig

spring

Këtë vendim të marrë pak minuta më parë e konfirmon dhe kryeministri i Luksenburgut. “Këshilli Evropian ka dhënë statusin e vendit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë. Moment historik dhe një sinjal shprese për popullin ukrainas”, shkruan Xavier Bettel.

Gjithashtu, Këshilli i Europës vendosi të njohë perspektivën evropiane të Gjeorgjisë dhe është gati të japë statusin e kandidatit pasi të adresohen prioritetet e pazgjidhura. “Urime popullit gjeorgjian. Një moment historik në marrëdhëniet BE-Gjeorgji: e ardhmja e Gjeorgjisë qëndron brenda BE-së”, shkruan Presidenti Michel.

Sot në Bruksel është mbajtur Samiti i Bashkimit Europian për vendet e Ballkanit Perëndimor. Pavarësisht premtimeve, Kosova nuk mori heqjen e vizave, edhe pse kushtet i ka plotësuar prej vitesh, shkruan newsbomb.al. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po ashtu, asnjë datë për integrimin për shkak të vetos bullgare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img