Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Kërkuan të anëtarësohen në NATO, kryeministrja suedeze:Nuk duam armë bërthamore në territorin tonë 

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson thotë se Evropa dhe Suedia “po jetojnë tani në një realitet të ri dhe të rrezikshëm”.

Andersson ka njoftuar gjatë një konference për shtyp se Suedia do të aplikojë për t’u anëtarësuar në NATO. Por ajo ajo deklaron se Suedia nuk dëshiron baza të përhershme ushtarake të NATO-s apo armë bërthamore në territorin e saj, nëse miratohet anëtarësimi i saj.

albsig

spring

Suedia dhe Finlanda kanë kërkuar që të anëtarësohen në NATO, ndërkohë më herët presidentiu rus, Vladimir Putin tha se zgjeri i NATO-s përbën një problem për Rusinë dhe nës ekjo ndodh, do të ketë  një reagim nga Moska.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img