Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Kërkuan azil në Francë dhe Angli/ Riatdhesohen 112 shqiptarë, nën hetim 2 persona që braktisën të miturit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4e6e93ce780bc544fe15279106fa7b42

Policia ka njoftuar për riatdhesimin e 112 shtetasve shqiptarë nga Franca dhe nga Anglia.

Gjithashtu, janë evidentuar 2 raste që braktisin të miturit në vendet e BE-së, me qëllim fitimin e azilit, një në Rinas dhe një në Kakavije. Policia ka proceduar penalisht dy persona përgjegjës për veprën penale “Braktisja e të miturve”.

Njoftimi i policisë:

Vijon bashkëpunimi me homologët, për evidentimin dhe riatdhesimin e shtetasve shqiptarë që kanë tentuar për të kërkuar azil në vendet e BE-së apo në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vijim të operacioneve të riatdhesimit, gjatë dy javë të fundit, nga Franca dhe Anglia janë realizuar 4 operacione riatdhesimi të shtetasve shqiptarë, me 2 avionë të posaçëm nga Franca dhe 2 Anglia.

Në total janë riatdhesuar 112 shtetas që kishin kërkuar azil abuziv në këto vende.

Gjithashtu, në kuadër të parandalimit dhe ndëshkimit ligjor të atyre shtetaseve që braktisin të miturit në vendet e BE-së, me qëllim fitimin e azilit, janë evidentuar 2 raste (një në Rinas dhe një në Kakavije). Policia ka proceduar penalisht dy persona përgjegjës për veprën penale “Braktisja e të miturve”.

Policia e Shtetit, në bashkëpunim me agjencitë e tjera ligjzbatuese brenda dhe jashtë vendit, nuk do të tolerojë asnjë rast të migrimit të paligjshëm apo të abuzimit me lëvizjen e lirë.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë ata shtetas që udhëtojnë drejt hapësirës SCHENGEN,  të mos tentojnë të kërkojnë azil, sepse është përpjekje e dështuar dhe do t’iu refuzohet menjëherë kërkesa, nëse kanë këtë qëllim.

Rruga e vetme është migracioni i ligjshëm

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img