Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
20 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Kërkoi që shqipja të futet si lëndë në Universitet, pedagoget-Ramës: Edhe te faqja e Këshillit të Ministrave ka gabime

spot_img

Lajme të ngjashëm

3eb9540ddd297972aa0168999f64b7cd scaled

Kryeministri Edi Rama ka sugjeruar që shqipja të futet si lëndë edhe në Universitet, pasi po përdoret në mënyrë ‘dramatike’, siç thotë ai.

Të ftuara në ‘A2 Debat’, dy pedagoget në Fakultetin e Gjuhë-Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Anila Çepani dhe Rozana Rushiti kanë diskutuar se sa do të ndikojë kjo ide tek studentët.

Nfdër të tjera pedagoget pohuan se përveç studentëve, gazetarëve, mediave të shkruara dhe online, gabimet drejtshkrimore dhe keqpërdorimi i gjuhës vërehet edhe në faqet online të ministrive apo Këshillit të Ministrave.

‘Po t’i hedhësh një vëzhgim faqes do të shohësh që në pjesën më të madhe të emërtimeve ndodh kjo. Dhe nuk ka ndodhur sot. Përgjithësisht të gjitha emërtimet e ministrive kanë gabime’, tha  Rozana Rushiti.

‘Rozana u ndal tek emërtimet, por i referohemi teksteve të ndryshme që publikohen në faqet e ministrive vihen re problematika të shumta gjuhësore, si formatet e së ardhmes mungojnë, që në të shkruar nuk duhet të mungojnë’, shtoi Anila Çepani.

Më shumë

spot_img