Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
57 %
4.6kmh
20 %
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
27 °
Mër
26 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Kërkoi nga arratia ti hiqet masa ‘arrest me burg’, gjykata rrëzon Kajmakun

spot_img

Lajme të ngjashëm

59d2376f0d668d66ecc0e559076be77e

Gjykata ka vendosur të rrëzojë kërkesën e ish-kryebashkiakut të Vorës Agim Kajmaku për heqjen e masës së arrestit me burg.

Mësohet se shkak i rrëzimit të kërkesës është mungesa e Kajmakut në sallë, i cili ndodhet në arrati prej javësh që pasi u dha masa arrest me burg për të. Ish-kryebashkiaku ka zgjedhur që në sallë të mos përfaqësohet as nga avokati i tij.

Prokuroria e akuzon Kajmakun për faksifikim formulari e dokumentash si dhe për ushtrim kompetencash tej mandatit. Akuzat i janë bërë me dije avokatit të ish-kryebashkiakut në një seancë të mëparshme, pasi vetë Kajmaku ka zgjedhur të qëndrojë në arrati.

Kajmaku është shpallur në kërkim nga Prokuroria pasi u provua se kishte falsifikuar dokumentet e dekriminalizimit, duke fshehur një dënim në Janinë.

Prokuroria ka kërkuar të lihet në fuqi masa ‘’arrest me burg’’ për Kajmakun i cili ndodhet prej disa javësh në arrati, ndërsa autoritetet e drejtësisë i caktuan masën ‘’arrest me burg’’ që pasi KQZ-ja i hoqi mandatin e kryebashkiakut në 1 nëntor.  

 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img