Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
15 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
5 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Kërkoi mbledhjen e Këshillit Politik nesër, Bylykbashi thotë se opozita s’ka pse të dorëzojë draft

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b6dd78a98c837904549eaf578c943ad7

Përfaqësuesi i PD-së në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi thotë se Opozita e Bashkuar nuk ka pse të propozojë një draft, sepse marrëveshja në fuqi nuk detyron ndryshimin e formulës.

Bylykbashi tha në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo” se kryeministri Edi Rama po përpiqet të ndryshojë rregullat e garës për kundërshtarin, pasi kërkon të minimizojë sa më tepër humbjen që do të pësojë në zgjedhjet e ardhshme.

“Pse duhet të bëjmë një draft ne kur është ligji në fuqi, ajo paketë që u votua ka dy nene që lidhen drejtpërdrejt me koalicionin. Ajo që është sot, është ligji në fuqi, pse duhet të shkruajmë diçka tjetër ne. Ndryshimet kushtetuese nuk detyrojnë ndërrimin e formulës. Bashkëjetojnë me kodin në mënyrë perfekte. Ndërkohë ka rënë edhe teza tjetër e Edi Ramës, që meqë po hapen listat duhet të ikin edhe koalicionet. Ai thotë mua më pëlqen kjo. Por a mund t’i ndryshohen rregullat kundërshtarit vetëm se ti ke kartonat? Do të ndryshojë rregullat sesi partitë garojnë lirisht, sesi të mbledhin votat dhe më pas t’i transferojnë në mandate. Të gjithë këto rregulla do t’i prishë, sepse është i trembur nga humbja. Gjithë tentativa është se si do të zvogëlojë hubjen”, u shpreh Bylykbashi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img