Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kërkimi për paqe bën bashkë palestinezët dhe izraelitët: U themi MJAFT sulmeve!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kërkimi për paqe dhe ndalim të dhunës ka bërë bashkë dhjetra pelstinezë dhe arabë të Izraelit. Ditën e sotme ata janë ngritur në protesta ku i bëjnë thirrje autoriteteve që ti japin fund sulmeve ajrore në Gaza.

“Ne duam të dërgojmë një mesazh të qartë se qëndrojmë së bashku për t’i thënë mjaft agresionit në Gaza”, tha njëri prej organizatorëve.

“Gjjithashtu ne u themi mjaft edhe sulmeve ndaj xhamisë Al-Aqsa, dhe trajtimin e padrejtë të palestinezëve”

Kjo protest po zhvillohet si pjesë e “ditës së zemërimit”, të thirrur nga Hamas dhe Lëvizja rivale Fatah, e cila drejtohet nga Presidenti Palestinez.

Luftimet në Gaza kanë filluar prej ditësh dhe tensionet vijojnë të rriten mes Izreaelit dhe Palestinës.

Izreaelitët qëlluan kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një vend i shenjtë dhe i nderuar për të gjithë myslimanët dhe hebrenjtë. Mirëpo, nuk mbeti me kaq pasi Hamas filloi të qëllonte me raketa pasi paralajmëroi Izrealin që të tërhiqej nga vendi.

Tensionet mes Izrealit dhe Palestinës janë të vjetra, mirëpo që prej vitit 2014 kjo është lufta më e ashpër që vendi po përballet.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img