Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
51 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Kërkimet për naftë në detin Mesdhe, BE pezullon sanksionet për zyrtarët e lartë turq

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

84abb0a374f02fb13f25a5955bb8fd45

Bashkimi Europian vendos të ndalojë sanksionet ndaj zyrtarëve të lartë turq të kompanisë shtetërore të naftës Turkish Petroleum Corporation (TPAO), bëjnë me dije katër diplomatë europianë për Reuters.

Liderat e BE-së propozuan dhjetorin e vitit të kaluar ngrirjen e aseteve dhe ndalimin e udhëtimit për disa zyrtarë, pas shpimeve “ilegale” dhe kërkimeve për naftë në Detin Mesdhe, por nuk specifikuan emra.

BE gjithashtu kishte planifikuar sanksione më të forta për Turqinë, por tonet më konstruktive të Erdoganit, dhe mbështetja e kancelares gjermane Angela Merkel për dialogun mes shteteve, duket se kanë dhënë fryt për qetësimin e marrëdhënieve.

Më shumë

spot_img
spot_img