Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Kërkim mbi evolucionin njerëzor, Svante Pääbo merr çmimin Nobel në Mjekësi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Çmimi Nobel i këtij viti në fiziologji ose mjekësi i është dhënë shkencëtarit suedez Svante Paabo për zbulimet e tij mbi evolucionin njerëzor.

Thomas Perlmann, sekretari i Komitetit të Nobelit, shpalli fituesin sot në Institutin Karolinska në Stokholm, Suedi.

Pääbo fitoi çmimin për zbulimet e tij në lidhje me gjenomin e homininëve të zhdukur dhe evolucionin njerëzor, sipas citimit zyrtar nga komiteti Nobel. Svante Pääbo ka fituar çmimin prej 10 milionë korona suedeze (867,000 £).

Dhënia e çmimeve nobel nisi sot dhe vazhdon të martën me çmimin e fizikës, me kiminë të mërkurën dhe letërsinë të enjten. Çmimi Nobel i Paqes 2022 do të shpallet të premten dhe çmimi i ekonomisë më 10 tetor.

Më shumë
spot_img
spot_img