Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Kërkesa për anëtarësimin në NATO, Biden takohet me presidentin e Finlandës dhe kryeministren suedeze

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA Joe Biden mirëpriti presidentin finlandez, Sauli Niinistö dhe kryeministren suedeze Magdalena Andersson në Shtëpinë e Bardhë.

Ky takim vjen pasi udhëheqësit e të dy vendeve nordike dorëzuan aplikimet për NATO-n, vetëm pak ditë më parë.

albsig

spring

Ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO vijnë si përgjigje ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës , e cila shkaktoi shqetësime për sigurinë në të gjithë rajonin. Lëvizjet e tyre për t’u bashkuar me aleancën shënojnë një evolucion dramatik në sigurinë dhe gjeopolitikën evropiane.

Udhëheqësit kanë planifikuar të mbajnë një takim në dhomën e kabinetit të Shtëpisë së Bardhë dhe më vonë do të japin komente nga Kopshti i Trëndafilave. Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, u tha gazetarëve të mërkurën se takimi me liderët në Uashington do t’i lejojë të tre kombet “të koordinohen në rrugën përpara” dhe “të krahasojnë shënimet” në lëvizje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img