Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Kërkesa e Netanyahut për territore që habiti edhe Donald Trump, Obama e hodhi poshtë

spot_img

Lajme të ngjashëm

8eee4770afaa37a24db101b3919a144d

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu i kërkoi dje presidentit amerikan, Donald Trump që vendi i tij të njihte sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë Golan.

“Mund të them se Trump u habit nga kërkesa ime”, deklaroi Netanyahu për gazetarët pas takimit në Shtëpinë e Bardhë.

Netanuahy i ka bërë të njëjtën kërkesë ish-presidentit amerikan, president Barack Obama, në nëntor të vitit 2015, kërkesë që u hodh poshtë.

Izraeli mori Lartësitë Golan nga Siria gjatë Luftës Gjashtëditore në vitin 1967 dhe SHBA i konsideron si territore të pushtuara siriane.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img