Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Sht
26 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kërkesa e Mbretit Zog drejtuar ambasadorit amerikan Charles Hart: Ma gjej një nuse në Amerikë!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari i njohur Enver Robelli ka risjellur historinë sesi Mbreti Zog i kërkoi një nuse amerikane Charles Hart, atëherë ambasador i SHBA në Tiranë.

Robelli me anë të një postimi në rrjetet sociale tregon sesi Hart u përpoq vërtetë të gjinte një nuse, teksa Mbreti Zog ksihte refuzuar pasi nuk i plotësonte kriteret që ai donte.

E teksa risjell historinë, gazetari me ironi duke iu referuar situatave të tanishme shkruan “ambasadorët amerikanë përherë kanë qenë në hall me politikanët shqiptarë”.

Postimi i plotë i Enver Robellit:

Më 1925 Charles Hart u emërua ambasador (atëbotë ministër) i SHBA-së në Tiranë. Me kalimin e viteve Hart krijoi një raport mirëbesimi me Mbretin Zog, i cili kishte respekt e adhurim të madh për Amerikën.

Njëherë kur ambasadori u kthye për pushime në Amerikë, Zogu iu lut t’ia gjente një nuse amerikane. Por Zogu kishte edhe dy kërkesa: nusja të jetë e bukur dhe të jetë e pasur (të ketë së paku një milion dollarë).

Lajmin se Zogu kërkonte një nuse amerikane e dha agjencia e lajmeve Associated Press. Ambasadori Charles Hart e mori seriozisht kërkesën e Mbretit të shqiptarëve dhe u kthye nga Amerika me një listë me emra vajzash amerikane, por Zogu s’pranoi të merrte asnjërën prej tyre sepse s’plotësonin kushtin e tij: të kishin një milion dollarë. Ambasadorët amerikanë përherë kanë qenë në hall me politikanët shqiptarë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img