Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
4.6kmh
100 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Kërkesa e Komisionit Europian për SPAK: Hetoni dhe ndiqni penalisht “peshqit e mëdhenj”, dënimet për zyrtarët e lartë janë ende të kufizuara

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Europian ka publikuar ditën e sotme progres-raportin për Shqipërinë, ku një pjesë të veçantë zinte edhe goditja e korrupsionit te zyrtarët e lartë.

KE i ka kërkuar SPAK që të hetojë dhe të ndjekë penalisht zyrtarët e lartë të përfshirë në korrupsion, pasi deri më tani dënimet në rastet që përfshijnë zyrtarë të nivelit të lartë mbeten ende të kufizuara, duke nxitur një kulturë mosndëshkimi brenda niveleve më të larta të shtetit.

Shqipëria ka bërë përpjekje të mëtejshme për të krijuar një histori solide në luftën kundër korrupsionit, edhe pse mbetet një objektiv që kërkon vullnet politik dhe veprime të mëtejshme të strukturuara dhe të qëndrueshme. Dënimet në rastet që përfshijnë zyrtarë të nivelit të lartë mbeten ende të kufizuara, duke nxitur një kulturë mosndëshkimi brenda niveleve më të larta të shtetit.

Strukturat e specializuara kundër antikorrupsionit (SPAK dhe gjykata kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar) duhet të forcojnë ndjeshëm kapacitetin e përgjithshëm të vendit për të hetuar dhe ndjekur penalisht korrupsionin. Në përgjithësi, korrupsioni është i përhapur në shumë fusha të jetës publike dhe të biznesit dhe mbetet një çështje shqetësuese serioze”, thuhet në raport.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img