Hapësire reklamuese

Bota

Kërcënon ISIS, paralajmëron sulme në Londër dhe në New York

Shkruar nga Newsbomb

Edhe pse Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe presidenti Donald Trump kanë paralajmëruar se të ashtuquajturit Shteti Isamik po i vjen fundi, terroristë të kësaj organizate vijojnë të kërcënojnë me sulme të reja në qytetet më të rëndësishme të botës.

 

ISIS ka shpërndarë së fundmi tre posterë që nxisin akte terroriste në Londër dhe në New York. Njëri prej posterëve përshkruan një bombardues vetëvrasës që qëndron përballë Big Ben-it në flakë dhe nën të ka edhe një paralajmërim: Sulmet në Londër vijnë së shpejti.

Posteri tjetër tregon një terrorist të maskuar, i cili mban në dorë një thikë mbi qytetin e New Yorkut, ndërsa u bën thirrje ekstremistëve që të bëhen bashkë: “Vetëm terrori mund t’i luftojë ata”.

Grupet e lidhura me ISIS kanë lëshuar më herët postera propagandues që përkrahin sulmet terroriste që ndodhën në Sri Lanka në të dielën e Pashkëve. Imazhet treguan tetë sulmuesit mbi Donald Trump, Papa Françesku dhe Budën në zjarr. ISIS mori përgjegjësinë për Sri Lankën ku u vranë 250 vetë në kisha e hotele, shkruan Botasot, transmeton Newsbomb.al. 

Mediet ndërkombëtare i kanë kushtuar një vëmendje të madhe këtyre kërcënimeve, duke thënë se vijnë edhe si kundërpërgjigje e ISIS ndaj deklaratave triumfuese të presidentit Trump.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese