Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Kërcënime me vdekje ndaj liderit të Saksonisë, Policia bastis disa zona në qytetin gjerman

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia gjermane ka nisur një seri bastisjesh që nga dita e djeshme, si pjesë e hetimeve të kërcënimeve me vdekje, të raportuara, ndaj kryeministrit Michael Kretschmer për mbështetjen e masave për koronavirusin.

Sipas mediave gjermane policia kishte marrë informacione për kërcënime me vdekje që i ishin bërë kryeministrit të Saksonisë dhe zyrtarëve të tjerë nga ata të cilët kundërshtonin vaksinimin me detyrim, si dhe shtimin e masave për të ndaluar përhpajen e pandemisë.

Aktivistët e ekstremit të djathtë kundër vaksinimit dyshohen se kanë planifikuar dhunë. Kancelari i ri i Gjermanisë, Olaf Scholz, u tha deputetëve të mërkurën se “kjo pakicë e vogël e ekstremistëve të pafrenuar” nuk do të lejohet të imponojë vullnetin e tyre në shoqëri.

Policia bastisi prona në Dresden, si pjesë e hetimit ndaj përgatitjes së mundshme të disa sulmeve të dhunshme, njoftoi policia në Tëitter.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img