Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Keni shpesh dhimbje të shpinës? Mund të jetë shenjë e një problemi të madh shëndetësor

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dhimbja e shpinës është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore për të rriturit. Shpesh ajo ndodh e lidhur me numër faktorësh si, sforcimi fizik, mosha dhe gjenetika. Në fakt, në disa raste, dhimbja e shpinës mund të jetë një shenjë e diçkaje më serioze, si një problem i veshkave.

Ju lehtë mund të ngatërroni gurët në veshka, kur ka një grumbullim të depozitave minerale, ose infeksione, kur veshka është e përflakur dhe me dhimbje. Ënjtja e veshkave, cistet ose kanceri gjithashtu mund të jenë përgjegjës për atë që po ndjeni, dhe mund të mos e dini as atë.

Ekzistojnë disa mënyra kryesore për të treguar se me cilin problem mund të ballafaqoheni, duke u përqëndruar se nga vjen dhimbja dhe ku përhapet.

Nëse është një sëmundje e mundshme e veshkave, ju mund të ndjeni një dhimbje të mprehtë – në varësi të faktit nëse është një infeksion i veshkave ose gur, përkatësisht – në mes të shpinës tuaj pranë, dhe ajo shpesh do të kaloj në pjesën e poashtme të barkut , ijë, dhe/ose nga brenda kofshës.

Close up of woman s low back focus on kidney pain

Ju gjithashtu mund të ndjeni dhimbje vetëm në njërën anë të trupit tuaj nëse preket vetëm një veshkë e vetme, por nuk është gjithmonë kështu. Në të kundërt, dhimbja e përgjithshme e shpinës zakonisht ndihet më poshtë në shpinë, dhe zakonisht godet këmbët.

Për fat të mirë, një ekzaminim fizik, test i urinës dhe skanim i mundshëm CT ose ultratingujt nga mjeku juaj mund të ndihmojë të konfirmoni se cili mund të jetë shkaku i dhimbjes tuaj.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img