Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Keni afat vetëm 2 ditë! Manastirliu jep lajmin: Do vaksinohen të gjithë personat mbi 18 vjeç, ja ku të aplikoni, fillon të martën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njofton se për dy ditë, qendrat e vaksinimit do të jenë të hapura për të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç. Sipas ministres, të rinjtë dhe personat e tjerë të interesuar do të kene vetëm dy ditë afat.

Në datat 29-30 qershor, që përkojnë me ditën e martë dhe të mërkurë të javës tjetër, do të bëhet vaksinimi masiv i qytetarëve që do të aplikojnë gjatë këtyre ditëve në e-Albania.

Qendrat do të qëndrojnë të hapura vetëm për këto dy ditë, ndërsa më pas vaksinimi do të rinisë përsëri për personat mbi 50 vjeç.

“Nga java e ardhshme, dita e martë dhe e mërkurë, të jenë ditë vaksinimi të hapura për vaksinimin e të gjithë popullatës +18 vjeç. Këto do të jenë kryesisht ditë ndërgjegjësimi më shumë, por duhet të kemi mbulim me vaksina, që të shmanget infeksioni.

Ne do të përdorim platformën e-Albania, që të gjithë qytetarët që janë të interesuar për t’u vaksinuar, të mund të aplikojnë nga dita e nesërme, e diela dhe e hëna për të kërkuar për t’u vaksinuar dhe sistemi E-Albania do të njoftojë vendin e vaksinimit, sipas qyteteve dhe do të jenë kryesisht qendrat e vaksinimit të përqëndruar ato të cilat do realizojnë vaksinimet për ditët e hapura”, tha ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në ISHP, prof. Silva Bino u shpreh se vaksinimi i moshave më të reja është i rëndësishëm për rritjen e ndërgjegjësimit dhe shmangien e shpërthimeve epidemike të mundshme të variantit të ri Delta.

Më shumë

spot_img
spot_img