Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

‘Kemi lajme të mira për shqiptarët’, Varhelyi: E kemi seriozisht politikën e zgjerimit (PLANI PËR BALLKANIN PERËNDIMOR)

spot_img

Lajme të ngjashëm

6a0e9d86d799979e8ba1d8c3acbe47e2

Kryeministri Edi Rama dhe Komisionerin për zgjerimin, Oliver Varhelyi kanë folur për median.

Varhelyi tha se kishte sjellë lajme të mira për shqiptarët, ndërsa theksoi se tashme do kalohet tek segmenti i trete, që ka të bëjë me planin ekonomik të investimeve.

Ai tha se janë vendosur 9 miliard euro për Ballkanin Perëndimorë që do kenë të bëjnë me investimet në transport, infrastrukturën dixhitale dhe që do të ndryshoje krejtësisht panoramën ballkanike.

“Jam i kënaqur që jam në Tiranë dhe me mirëpritjen ka qenë shumë e ngrohtë. Sapo erdha nga Kuvendi ishte nderë pata mundësinë te flas me kyreministrin dhe më tregoj përparësin dhe e dimë që është edhe përgjigjësi. Unë kam sjell jame të mira dhe shpresoj ta shikojn si të mira.

“Ne kemi ardhur ose po vijmë në fund të rinovimit të asaj që quhet politika e zgjedhimit. Kur nisëm punë si komision, ne e bëmë të qartë që ditën e parë të detyrës. E kemi me të vërtetë dhe do të vazhdojmë punën me Ballkanin Perëndimor. Do e bëjmë këtë dhe me politikën e zgjerimit. E kemi seriozisht. Ne kemi mundur që të marrim dakordësinë për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Tani kalojmë tek segmenti i tretë i kësaj pune të madhe, dhe kjo ka të bëjë me planin ekonomik të investimeve. Plani duhet të përshpejtojë punën që duhet të bëjë rajoni për të kapur ritmin e BE. Patëm krizën e COVID, dhe kjo ishte sfidë e madhe. Ndaj ndihmuam me fonde vendet e Rajonit. Ky është një plan të cilin ne e kemi ndërtuar me vendet e rajonit. S’jemi këtu t’ju themi se kjo është gjeja më e mirë, por për t’ju dëgjuar. 

Kemi vendosur 9 miliard euro me garante për këtë plan me institucione në mënyrë që të arrijmë qëllimin për ndryshimin panoramik të ballkanit. Një projekt madhor i dukshëm që ka të bëjë me transportin, infrastukturën dixhitale. Jemi këtu për tju ofruar ndihmën tonë këtë aspekte të teknologjisë së lartë, nëse doni të keni BRONDBEND një sfidë madhore. Kjo ka për të ndryshuar gjërat tërsisht. Jemi gati të sjellim ata projekte që do të ndihmojnë në zhvillimin e rajonit, të gatshëm të flasim për koridoret blu të punojmë dhe për gazsjellësin, të kontribojme dhe për dy hidocentrale,” tha Varhelyi.

Më shumë

spot_img