Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
1.5kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
2 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Këlyshi i luanit që i përket Epokës së Akullit u gjet në Siberi, shkencëtarët thonë se është 28.000-vjeçar

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në fillim të vjeshtës 2018, shtatë metra nën tokë në një tunel të ngrirë në Arktikun Siberian, gjahtari Pavel Efimov bëri një zbulim të madh dhe tronditës.

Ai foli me studiuesit në degën siberiane të Akademisë Ruse të Shkencave në Yakutsk. Një ekip u dërgua në Belaya Gora, në bregun e lumit Indigirka.

Ajo që u gjet atje ishte një nga kafshët më të bukura të ruajtura të Epokës së Akullit: një këlysh luani shpellar 28,000-vjeçar, i mbështjellë nën me dhëmbët, lëkurën, kthetrat dhe madje edhe mustaqet ende të paprekura, si për çudi.

luani1

Këlyshi, të cilin shkencëtari Dr Valery Plotnikov dhe kolegët e tij fillimisht e quajtën Spartak, u gjet vetëm 15 metra larg nga një këlysh luani shpelle, Boris, që vendasit e kishin zbuluar vitin e kaluar.

Fillimisht u mendua se ata ishin vëlla e motër. Por ndërsa studimi i parë që u botua mbi ta përfundoi këtë javë, ata jetuan më shumë se 15,000 vjet larg njëri-tjetrit në kohë.

Një skanim CT dhe teste gjenetike gjithashtu përcaktuan se më e vogla nga të dyja ishte femër: kështu emri i saj i ri ishte Sparta.

Ekipi që më vonë shkoi për të mbuluar gërmimin, i cili përbëhej nga paleontologë nga Rusia, Suedia, Japonia, SHBA dhe Britania e Madhe, mezi u besuan syve të tyre.

luanui

“Ishte absolutisht mahnitëse,” tha Love Dalén, një profesor i gjenetikës evolucionare në Qendrën për Paleogjenetikë në Stokholm, për Euronews.

Studimi i sapo publikuar zbuloi se të dy këlyshët ishin vetëm një deri në dy muajsh kur vdiqën. Nuk kishte asnjë shenjë se ata ishin vrarë nga ndonjë grabitqar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img