Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
30 %
6.2kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

KED paditet nga dy kandidatët për Gjykatën Kushtetuese, Tafaj: Më diskriminuan se isha i verbër!

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një padi ka mbërritur në Gjykatën administrative nga dy kandidatë të s’kualifikuar nga gara për t’u bërë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.

Kandidatët Sinan Tafaj dhe Eugen Papandile kanë paditur Këshillin e Emërimeve në Drejtësi për diskriminim në përzgjedhjen e kandidatëve.

Sinan Tafaj u shkarkua për pasaktësi në deklarimin e pasurisë, ndërsa Eugen Papandile pasi nuk përmbushte kriterin e vjetërsisë në punë. 

Sipas informacioneve për mediat, Tafaj ka thënë se i ka përmbushur të gjitha kriteret, por është diskriminuar nga KED për shkak se është i verbër. Ndërkohë që Papandile ka pretenduar se i janë bërë gabim llogaritë.

Pritet që me 3 nëntor të mbahet seanca e radhës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img