Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

KE propozon ‘pasaporta Covid’ për lëvizjen brenda BE-së, 3 elementët që duhet të përfshijnë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

795fa2db6a84f0f8b3cbb36766897c59

Komisioni Evropian ka propozuar sot lëshimin e “pasaportës së gjelbër për COVID-19”, përmes së cilës synohet lehtësimi i lëvizjes së njerëzve brenda Bashkimit Evropian gjatë pandemisë prej Covid-19.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, ka deklaruar gjatë prpozimit të këtij propozimi se synimi është që sa më parë të mundësohet lëvizja e lirë e njerëzve dhe kjo është e mundur në afat të gjatë vetëm përmes vaksinimit gjithëpërfshirës.

KE ka sqaruar se këto pasaporta do të kenë tre elemente, të cilat do të duhej të ishin të mjaftueshme për të mundësuar lëvizjen e njerëzve.

Elementi i parë përmban vërtetimin për vaksinim kundër COVID -19, i dyti, vërtetimin për test negativ në këtë virus dhe i treti, vërtetim se personi është shëruar nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, raporton REL.

Këto pasaporta duhet të përfshijnë edhe të dhënat për datën e vaksinimit apo testimit, emrin e institucionit që e ka bërë testin apo vaksinimin, emrin e vaksinës dhe afatin e vërtetimit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img