Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

KE nuk pranoi rikthimin e vizave, reagon Luigi Soreca: Tani është koha që…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9b30ccef8fe4c2c9c23cf6280f30e779

Ambasadori i BE, në Tiranë Luigi Soreca ka reaguar pas vendimit të Komisionit Europian për të mos pranuar kërkesën e Holandës për rikthimin e vizave në Shqipëri.

Soreca konfirmon lajmin, se KE ka rrëzuar kërkesën e Holandës, ndërsa thekson se pas kësaj arritjeje Shqipëria duhet të bëjë përpara në rrugën e saj drejt intergrimit në BE, ku gjithçka bazohet në përgjigjen e tetorit.

“Pas një vlerësimi të kujdesshëm të përmbajtjes së njoftimit të marrë nga Holanda dhe bazuar në informatat e disponueshme dhe të dhënat përkatëse, Komisioni Evropian konsideron se në situatën aktuale rrethanat për të nxitur mekanizmin e pezullimit të vizave nuk plotësohen.

Komisioni Europian natyrisht do të vazhdojë të monitorojë nga afër përmbushjen e standarteve liberalizimit të vizave për Shqipërinë, si dhe për vendet e tjera që përfitojnë nga udhëtimi pa viza.

Tani është koha që Shqipëria të mbështetet mbi këtë konfirmim, që është një arritje e rëndësishme e saj në vitin 2010 dhe për të ecur përpara me energji në rrugën e saj drejt integrimit në BE, në pikëpamjen e vendimit vendimtar të KE tetorin e ardhshëm”, shkruan ambasadori në twitter.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img