Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

KE miratoi vaksinën Pfizer për moshën 12 vjeç, Italia dhe Rumania nisin vaksinimin e fëmijëve kundër Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rumania dhe Italia kanë nisur sot vaksinimin e adoleshentëve kundër Covid-19, duke u bërë kështu vendet e para në Bashkimit Europian që nisin këtë proces.

Nisja e vaksinimit vjen një ditë pasi Konisioni Europian miratoi përdorimin e vaksinës Pfizer/BioNTech te fëmijet mbi 12 vjeç.

Kryeministri rumun, Florin Citu, tha se e vetmja mënyrë për të përballuar situatën e krijuar nga koronavirusi është vaksinim.

 “Unë inkurajoj prindërit të marrin vendimin më të mirë për fëmijët e tyre, por duhet ta kuptojmë se duhen sa më shumë njerëz të vaksinuar që të kalojmë pandeminë. Në këtë pandemi, fëmijët vuajtën shumë, ishin të izoluar dhe ishte shumë e vështirë për t’u shpjeguar atyre çdo herë pse. Këtu lindi ideja për këtë program” tha ai.

Edhe vende të tjera pritet që të nisin vaksinimin e fëmijëve, duke bërë kështu që pandemia të marrë fund sa më parë.

Më shumë

spot_img
spot_img