Hapësire reklamuese

Bota

Katër vende të BE gati të njohin Palestinën si shtet: E vetmja zgjidhje për t’i dhënë fund luftës

Shkruar nga Newsbomb
Katër vende të BE gati të njohin Palestinën si shtet: E

Për disa nga liderët e Europës e vetmja zgjidhje për t’i dhënë fund luftës në Gaza është njohja e Palestinës si shtet.

Udhëheqësit e Spanjës, Irlandës, Sllovenisë dhe Maltës kanë njoftuar se janë të gatshëm të njohin shtetin e Palestinës sepse ata e konsiderojnë këtë si mënyrën e vetme për të arritur paqen dhe sigurinë në rajonin e përfshirë nga lufta.

Katër liderët u mblodhën në një samit në Bruksel të premten për të diskutuar gatishmërinë e tyre për të njohur Palestinën, duke shtuar se ata janë të gatshëm ta bëjnë këtë në momentin e përshtatshëm për të dhënë një kontribut pozitiv.

“Ne jemi dakord që mënyra e vetme për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në rajon është përmes zbatimit të një zgjidhjeje me dy shtete, me shtetet izraelite dhe palestineze që jetojnë krah për krah, në paqe dhe siguri,” - thuhet në një deklaratë të përbashkët të 4 shteteve.

Duke folur pas samitit, kryeministri slloven Robert Golob tha se ai besonte se mund të bëhej shumë në javën e ardhshme për të forcuar mbështetjen politike për një shtet palestinez në Kombet e Bashkuara.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese