Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Katastrofa ekologjike: 229,000 ton plastikë hidhen çdo vit në Detin Mesdhe, ja ndotësit më të mëdhenj dhe ku renditet Shqipëria

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rreth 229,000 ton plastikë hidhen çdo vit në detin Mesdhe, shifër që rrezikon të dyfishohet deri në 2040-ën, nëse nuk merren masa.

Ky është përfundimi i Mare Plasticum: Raporti Mesdhetar, i përgatitur nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN), bazuar në studimet në terren dhe monitorimin e shkarkimeve nga 33 vende.

Përfundimi i frikshëm është se 1 milion ton plastikë është grumbulluar tashmë në Mesdhe. Studimi thotë se plastika, sapo mbërrin në Mesdhe depozitohet kryesisht në sedimente në formën e mikroplastikës, grimca më të vogla se 5 milimetra.

Egjipti është kontribuesi më i madh në këtë ndotje me 74,000 ton në vit, e ndjekur nga Italia me 34,000 ton dhe Turqia me 24,000.

Ndërsa për sa i përket hedhjeve të plastikës në det “për frymë”, vendin e parë e mban Mali i Zi me 8 kilogram për person në vit, e ndejkur nga Shqipëria dhe Bosnja me nga 3 kilogram.

Pluhuri i gomave është kontribuesi më i madh i kësaj ndotje me 53%, tekstilet 33% produktet kozmetike 12%.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img