Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
4.1kmh
75 %
Pre
26 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Kastriot Islami: Kafja e hidhur që shitet lirë në mëngjes ju shkakton njerëzve diabet, se i hedhin më shumë sheqer

spot_img

Lajme të ngjashëm

Profesori Kastriot Islami ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook, një shqetësim serioz pas ankesave të disa qytetarëve.

Ata janë ankuar se duke pirë kafe të lirë në disa lokale rëndomë në Shqipëri, janë bërë me diabet të tipit 2. Kjo pasi detyrohen t’i hedhin shumë sheqer, pasi kafja është e hidhur.

Islami sqaron se nuk ka dijeni shkencore lidhur me këtë fenomen, duke apeluar që të tillë problematikë ta ndjekë një mjek specialist.

Shënimi i plotë i Kastriot Islamit

Te nderuar miq, shume qytetare me jane ankuar se kane dyshime qe “kafja e hidhur”, sidomos ajo qe tregetohet me cmim te ulet ne oret e para te mengjesit, po ju shkakton Diabetin 2. Sepse sipas tyre jane te detyruar te perdorin shume sheqer per te neutralizuar hidhesine. Nuk kam dijeni per kete gje dhe sygjeroj qe fjalen e fundit te sakte ta thote nje mjek specialist?! Shpresoj qe kjo te mos jete e vertete sepse efektet/pasojat do te ishin te shumellojta… ndjese per shqetesimin per kete lajm jo te kendshem!

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img