Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
30 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Kastrati: Biznesi mundësi për hapjen e vendeve të reja të punës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

 

Sipas Drejtores të Sipërmarjes në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, Pranvera Kastrati, ekziston mundësia që biznesi të mos eksportojë mallrat por të mundësojë përpunimin e tyre në vend duke ofruar në këtë mënyrë hapjen e vendeve të reja të punës, duke patur parasysh grupin e mineraleve.

Sipas Kastratit, te kjo ka ndikuar dhe politika qeverisëse për rentën minerare. Eksportet në muajin Dhjetor, patën një rënie prej 10.5% kundrejt Nëntorit e Dhjetorit të vitit 2013. Sipas publikimit të të dhënave zyrtare nga INSTAT të tregëtisë së jashtme ditën e djeshme, rezulton një thellim i deficitit tregëtar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img