Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Kastrati: Biznesi mundësi për hapjen e vendeve të reja të punës

Lajme të ngjashëm

 

Sipas Drejtores të Sipërmarjes në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, Pranvera Kastrati, ekziston mundësia që biznesi të mos eksportojë mallrat por të mundësojë përpunimin e tyre në vend duke ofruar në këtë mënyrë hapjen e vendeve të reja të punës, duke patur parasysh grupin e mineraleve.

Sipas Kastratit, te kjo ka ndikuar dhe politika qeverisëse për rentën minerare. Eksportet në muajin Dhjetor, patën një rënie prej 10.5% kundrejt Nëntorit e Dhjetorit të vitit 2013. Sipas publikimit të të dhënave zyrtare nga INSTAT të tregëtisë së jashtme ditën e djeshme, rezulton një thellim i deficitit tregëtar.


Më shumë