Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

KAS rrëzon Celibashin, lë në fuqi listat e PD-së me 61 kandidatë më tepër

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar vendimin e Ilirjan Celibashit, i cili i hoqi 61 kandidatë koalicionit të PD-AN.

KAS ka pranuar listën e koalicionit PD-AN me 222 kandidatë për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit.

“Me shumicë votash, pranonim e kërkesës ankimore të PD-së, ndryshimin e vendimit të Komisonerit Shtetërorë të zgjedhjeve, regjistrimin e listave shumëemërore sipas listës së depozituar pranë KQZ në datë 16.03.2021”, tha kreu i KAS.

Kujtojmë se Partia Demokratike ka ankimuar në Komisionin e Ankimeve të Sanksioneve vendimin e kreut të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi për të mos regjistruar 61 emrat në listën e kandidatëve për deputetë, sepse ishin më shumë sesa lejohej.

KQZ i ktheu koalicionit PD-AN listat paraprake duke deklaruar se kanë kaluar numrin e kandidatëve të lejuar në disa qarqe.

Më shumë