Tirana
clear sky
7 ° C
7 °
7 °
70 %
1.5kmh
0 %
Sht
8 °
Die
17 °
Hën
19 °
Mar
17 °
Mër
12 °
E diel, 11 Prill, 2021
spot_img

KAS mblidhet për ankesën e Shpëtim Idrizit: PDIU kërkon që numëruesi i katërt të jetë i tyre, LSI kundërshton

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfaqësuesit e LSI-së dhe PDIU-së u përplasën pak ditë më parë në mbledhjen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, lidhur me faktin se cilës prej partive i takon të ketë numëruesin e katërt të votave, në zgjedhjet e 25 prillit.

PDIU, duke iu referuar rezultatit të zgjedhjeve të vitit 2017 pretendoi se numëruesi i katërt në grupet e numërimit të votave do duhet të ndahej me short me LSI-në pasi të dyja partitë janë forca opozitare.

Përfaqësuesi i LSI-së u shpreh kundër duke argumentuar se PDIU nuk ka listën e vet të kandidatëve në fletën e votimit sepse është nën siglën e PD.

Për këtë arsye,  PDIU paraqiti një ankesë pranë KAS (Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve) në KQZ, e cila ka nisur shqyrtimin prej orës 11:00 të ditës së sotme.

Pak ditë më parë Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi vendosi që numëruesin e katërt ta marrë LSI. Ne bazë të vendimit për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, nga katër numërues votash që do të ketë një tavolinë, 2 janë të PS-së, një të PD-së një të LSI-së.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img