Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
1 °
E premte, 21 Janar, 2022

Karl Nehammer betohet si Kancelari i ri i Austrisë, i treti në 3 muajt e fundit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Karl Nehammer është betuar ditën e sotme si Kancelari i ri i Austrisë. Ish-ministri i Brendshëm bëhet kancelari i tretë brenda 3 muajsh në Austri, pas akuzave për korrupsion që ranë mbi Partinë Popullore, pjesë e të cilës ëhstë edhe ai.

Nehammer mori detyrën pas dorëheqjes së Alexander Schallenberg, i cili u largua në 2 dhjetor, pasi paraardhësi i tij, njëkohësisht edhe aleati i afërt, Sebastian Kurz, njoftoi tërheqjen nga politika për shkak të skandaleve me korrupsionin.

Vendimi i parë i tij ishte kthimi i Schallenbevr në postin e Ministrit të Jashtëm dhe emërimi i ministravetë Financave, të Brendshëm dhe Arsimit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img