Hapësire reklamuese

Aktualitet

Kapet shqiptari në Itali, i dënuar me 10 vite burg për trafkim kokaine

Shkruar nga Newsbomb
Kapet shqiptari në Itali, i dënuar me 10 vite burg për trafkim

Policia italiane ka arrestuar ditën e shtunënjë shtetas shqiptar banues në Forlì, i konsideruar si “trafikant droge” i vërtetë me marrëdhënie me jashtë, i cili ishte i dënuar me 10 vite burg.

Shqiptari u arrestua në dhjetor të vitit 2020 nga Policia Italiane pas një aksioni anti-drogë. Atij  iu gjet në posedim mbi 43 kg kokainë, fshehur në një ndarje të fshehur brenda një kamioni. Në mënyrë të veçantë, mëngjesin e datës 14.12.2020, gjatë një operacioni policor me qëllim parandalimin dhe goditjen e trafikut të paligjshëm të drogës, në një zonë industriale të Piacenza Sud, hetuesit kishin vënë re një kamion në dukje të braktisur.

Gjatë shërbimeve të vëzhgimit, ka rezultuar se një shtetas shqiptar, pasi ka hipur në mjet, ka nisur drejtimin. Ai u drejtua drejt autostradës A1 në drejtim të Bolonjës dhe u ndalua. Duke qenë se personi nuk transportonte asnjë mall dhe nuk kishte mundësi të jepte arsyetimet adekuate për destinacionin, u vendos që të bëhet një kontroll më i thelluar i mjetit. Megjithatë, operacionet u shtynë për të nesërmen pasi nuk kishte mjete teknike në dispozicion.

Të nesërmen në mëngjes automjeti u dërgua në njësinë doganore të Portit të Ravenës për t’i nënshtruar skanimit me rreze X, duke përdorur aparatin “Siluet” në Agjencinë e Doganave dhe Monopoleve.

Ekzaminimi evidentoi mospërputhje të vogla në pjesën e poshtme qendrore të rimorkios, aq sa pas heqjes së paneleve prej druri dhe metali, u shfaq prania e një sirtari të mbuluar me material bituminoz dhe alumin (për të penguar ose parandaluar kontrollet nga Forcat e Policisë) të siguruara në mënyrë të përshtatshme duke modifikuar vetë strukturën origjinale të rimorkios, brenda së cilës u gjetën 3 qese plastike prej liri të ripërdorshme me 40 pako me një lëndë me ngjyrë të bardhë, e cila nga ekzaminimi narkotest rezultoi se ishte lëndë narkotike e llojit kokainë.

Personi është arrestuar nga policia gjyqësore për trafik droge. Ishte një nga kapjet më të rëndësishme të kokainës në Romagna që do të sillte disa milionë euro në treg. Sekuestrimi bëri të mundur hedhjen e dritës mbi një organizatë kriminale ndërkombëtare të dedikuar për transportin e lëndëve narkotike me një bazë logjistike dhe seli mbuluese në provincën e Forlit, një organizatë që u çmontua verën e kaluar.

Në përfundim të fazave të ndryshme procedurale, sipërmarrësi shqiptar, i cili kishte zgjedhur procedurën e shkurtuar, u dënua me një dënim të formës së prerë me dhjetë vjet burg. Dje ai u gjurmua nga hetuesit e Skuadrës Fluturuese të Shtabit të Policisë Forlì dhe u dërgua në burgun e qytetit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese