Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

KAOS me zgjedhjet në Kosovë, KQZ nuk certifikon listat e 3 partive, mes tyre edhe Vetëvendosje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cdfcf77a3930b90b1abaedf9c31d54d8

Kaos total për sa i përket zgjedhjeve të 214 shkurtit në Kosovë, pasi KQZ nuk ka certifikuar listat e Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nsimës.

Listat e këtyre partive nuk janë certifikuar nga KQZ pasi këto parti kanë patur kandidatë që Këshilli Gjyqësor I Kosovës ka konstatuar që janë dënuar në 3 vitet e fundit.

Edhe pse partive u ishte dhënë mundësia që të zëvendësonin kandidatët e dënuar, ata nuk kanë pranuar dhe kanë çuar në KQZ të njëjtën listë, pork jo e fundit nuk ua ka pranuar.

Vetëvendosje duhej të zëvendësonte 5 kandidatë në listë, njëri prej të cilëve është kryetari edhe kandidati për kryeministër Albin Kurti, i cili nuk do të lejohet të kandidojë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img