Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Kanë ardhur në Shqipëri dy variantet e reja të COVID? Brataj jep përgjigjen

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

67d09ca22d0fba0e30d3cae18818010b

Dy varjante të reja të Covid-19 janë zbuluar në Angli dhe në Afrikë dhe kjo shkaktuar frikë në botë, pasi sipas studiuesve është 70% më infektues.

Kreu i Urgjencës, Skënder Brataj, në një intervistë për ‘Open’ u shpreh se virusi nuk është më vdekjeprurës dhe se nuk ka asgjë për tu shqetësuar.

Ndër të tjera mjeku u shpreh se nuk dihet nëse ky virus ka mbërritur në Shqipëri pasi nuk kemi laboratorë të tillë.

“Është natyra e virusit të bëjë ndryshime. Ka transmetueshmëri më të madhe, veti negative, por nuk shkakton një sëmundje të formës së rëndë, ose sëmundje tjetër, është e njëjta sëmundje. Mutacionet janë midis proteinave të virusit. Shtami i ri, ky i Anglisë nuk ka prova që shkakton sëmundshëmri më të madhe. Katër muaj do kishte dhënë rezultatet po të kishte ndryshime te virulenca. Format e sëmundjes janë më të lehta, format klinike janë më të lehta. Ndryshimet e virusit duhen ruajtur patjetër. Duhen marrë masa parandaluese që mos shtohet infeksioni. Ne nuk e zbulojmë dot në Shqipëri, ka pika referimi, ne kemi Londrën. Për sëmundjet e veçanta ne kemi laboratorët referent për ta zbuluar”, tha Brataj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img