Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
0.5kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
20 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Kandidoi përballë Lukashenkos, aktivistja e njohur bjelloruse viziton nesër Tiranën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Aktivistja e njohur bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya njofton se ditën e nesërme do të vizitojë Shqipërinë.

Ajo vjen në Shqipëri me ftesë të kryeministrit Edi Rama. Sipas njoftimit të saj në Twitter gjatë takimit ditën e nesërme do të diskutojë për dy çështje kryesore.

“Për angazhimin e Shqipërisë në OSBE në lidhje me krizën e Bjellorusisë dhe për anëtarësimin e ardhshëm të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, shprehet ajo.

Sviatlana Tsikhanouskaya është udhëheqësja e forcave demokratike Bjelloruse, për të cilët vëzhgues të shumtë të pavarur thonë se mundi presidentin autokrat Alexander Lukashenko në zgjedhjet presidenciale më 9 gusht 2020.

Ajo hyri në garë pasi burri i saj u arrestua për aspiratat e tij presidenciale.

Pas internimit të saj, Tsikhanouskaya frymëzoi protesta paqësore të pashembullta në Bjellorusi, disa prej të cilave numëronin qindra mijëra njerëz.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img