Hapësire reklamuese

Aktualitet

Kanceri i mori jetën, letra e Dardës nga Korça: Shijoni çdo ditë si dhuratë nga Zoti!

Shkruar nga Newsbomb
Darda Dhimo, 19 vjeçarja nga Korça që u kthye në frymëzim për bashkëmoshatarët dhe gjithë shqiptarët, ndërroi jetë dje më 31 Janar. Një analizë e thjeshtë kur ajo shkoi të dhuronte gjak për ata që kanë nevojë, zbuloi se Darda ishte me leuçemi.

Jeta e saj mori një tjetër rrugë, e cila dje u shua në lule të rinisë, por 19 vjeçarja nga Korça u kthye në një shembull frymëzimi publik.

Ajo doli në media dhe tregoi përballjen e saj me sëmundjen e rëndë, duke mos u ndalur për asnjë çast. Darda luftoi për jetën deri në frymën e fundit, me shpresën dhe besimin se do ta fitonte luftën të cilën dje u detyrua të linte në mes. Muaj më parë, nisur nga gjendja në të cilën ndodhej, Darda Dhimo shkoi një mesazh publik drejtuar të gjithë miqve të saj, shqiptarëve. “Trupin tim nxirreni nga kisha, Loreni të flas fjalën e Zotit, Nardi të marrë kitarën e të adhurojë Perëndinë, mos u vishni me të zeza, unë e fitova luftën time!” Këto ishin fjalët e fundit të Dardës para se të mbyllte sytë përgjithmonë, të cilat sot u plotësuan me shërbesën e mbajtur në sallën e Kishës Ungjillore Korçë. Shërbesa e funeralit për Dardën, mbajtur sot me 1 Shkurt 2024 ne Korçe Shërbesa e funeralit për Dardën, mbajtur sot me 1 Shkurt 2024 ne Korçe 19 vjeçarja u dërgua në Spitalin e Selanikut për kurim më të specializuar për kancerin që zbuloi rastësisht në trupin e saj, falë ndihmës së Kishës Ungjillore në Korçë. Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve dhe betejës së Dardës, jeta e saj u pre në lule të rinisë, duke lënë trishtim dhe dhimbje të madhe të familja, miqtë e gjithë ata që e njohën vajzën rrëzëllitëse nga Korça.

Më poshtë, mesazhi i Dardës i datës 31 Gusht 2023, shoqëruar nga fotografia e saj:

Kush do ta kishte menduar se kjo verë do të ishte si kjo! Më ka marrë malli për plazhin, dallgët, për t’u djegur nga dielli, më ka marrë malli për të qëndruar me miqtë dhe për t’i përqafuar. Të qenit i izoluar nuk është padyshim mënyra më e mirë për të kaluar verën… Disa përditësime për të gjithë ju: Dje fillova ciklin tim të tretë të kimioterapisë, që do të thotë se mund të kem edhe pesë të tjera për të bërë. Përfundimisht, gjithçka duket se po përmirësohet dita ditës. Ka gjithmonë momente që kam dhimbje, e lodhur, momente që kam frikë për të ardhmen ose ndonjëherë emocionale, por mund t’ju siguroj se Zoti gjen gjithmonë një mënyrë për të më kthyer buzëqeshjen dhe gëzimin tim! Gjatë gjithë këtyre ditëve dhe veçanërisht sot jam ndjerë kaq e inkurajuar dhe jam përpjekur të shijoj çdo moment të veçantë për aq kohë sa zgjat. Unë kam filluar të shijoj vende të ndryshme në spital dhe çdo moment të kaluar me të gjithë stafin mjekësor këtu. Sot më pëlqeu veçanërisht ky perëndim i bukur! Pra, ndërsa e lexoni këtë, këtu është një mesazh nga unë dhe përvoja ime deri më tani: Ju lutemi shijoni çdo ditë si dhuratë nga Zoti, shijoni mëngjesin kur jeni në gjendje të zgjoheni dhe të ndjeni mushkëritë tuaja duke u mbushur me oksigjen, shijoni shëndetin tuaj fizik dhe shijoni çdo moment të kaluar me familjen dhe miqtë tuaj! Fatkeqësisht, nuk arrita të bëj asnjë nga këto që kur u sëmura, kështu që të lutem bëjeni për mua! Përqafojini njerëzit tuaj të zemrës dhe mbi të gjitha mos harroni të falënderoni të vetmin që na jep jetë dhe shpresë! Vetëm kur e humbasim diçka, e kuptojmë vlerën që ka! Fotografi e publikuar nga Darda, me date 31 Gusht 2023 Fotografi e publikuar nga Darda, me date 31 Gusht 2023

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese